Festivalprogram

Hver dag:

  • trineHuskunstnerforløb: Workshops på alle friskoler og folkeskoler med Rebecca Bach-Lauritsen, Trine Bundsgaard, Bodil El Jørgensen, Tove Krebs Lange, Lars Bøgeholdt Pedersen, Ellen Holmboe, Dorthe de Neergaard, Sandra Schwartz, Inge Duelund, Dorte Lilmose, Caroline Ørsum, Line Leonhardt og Malene Kirkegaard Nielsen
  • Alle børnehaverne får besøg af fortæller Esther Rützou eller forfatter Kirsten Sonne Harild
  • Post i Putkassen 2. klasserne
  • BØRNEBIBLIOTEKAREN KOMMER
  • Børnelæsehæren rykker ud (6. klasse og børnehaver)
  • Skygger i skoven og trolde på spil. Odsherreds Kunstmuseum, Asnæs (1.-2. klasse)
  • Firkantede fortællinger konkurrence 5. klasse
  • Novellekonkurrence ”Hjernen styrer for vildt!” 6. klasse
  • Gåderummet på Odsherreds Bibliotek med Vallekilde Højskole
  • Biblioteksbesøg
  • YOUTUBE konkurrence 9. klasse + gymnasiet
  • Journalistpraktikant på Nordvestnyts Litteraturredaktion
  • Odsherred Skriver – udstilling på biblioteket
  • Læsehæren fra Odsherreds Bibliotek læser op

 MandagKirsten Sonne Harild2

  • 9-10 Kirsten Sonne Harild, Aksen, 0.-2. klasse
  • 11-12: Kirsten Sonne Harild, Pakhuset, 0.-2. klasse
  • 8:00 LITTERATURKUFFERT ankommer til alle indskolinger
  • 12-13: Manga i kirken i Asnæs
  • 8-14.30: Poetry Slam workshop Ung i Odsherred
  • 18.30: Vig Svømmehal – digte og musik mens du svømmer

 

Tirsdag

  • Kl. 8.30-9.30: Kirsten Sonne Harild, 0.-2. klasse: Havnebyen
  • wung sung jesper_forfatterweb_originalKl. 9-10.30: Jesper Wung-Sung, Pakhuset
  • Kl. 9-10: Anne-Marie Donslund, 6.-7. klasse, Aksen
  • Kl. 12-13.30: Jesper Wung-Sung, Odsherreds Gymnasium
  • Kl. 11-12: Anne-Marie Donslund, 6.-7. klasse, Pakhuset
  • Kl. 12.30-13.30: Kirsten Sonne Harild, 0.-2. klasse: Egebjerg
  • 9-14: Oplæsning på hemmelige steder
  • 9-14: Grønlandsfortællinger Rørvig-Hundested, Knud Rasmussens hus
  • 10-12: Folkesagn på Ulvsborgen
  • 8-14.30: Poetry Slam workshop Ung i Odsherred

Onsdag

  • Kl. 9-10: Søren Jessen: Pakhuset, 7.-8. klassejessen søren_forfatterweb_beskåret_0
  • Kl. 9-10: Rasmus Bregnhøi, 4.-5. klasse, Aksen
  • Kl. 10.15-11.15: Anne-Marie Donslund, Aksen 3. klasserne (tegnekonkurrencen Knoglen)
  • Kl. 11.30-12.30: Søren Jessen, Aksen: 7.-8. klasse
  • Kl. 11.30-12.30: Rasmus Bregnhøi, 4.-5. klasse, Pakhuset
  • Kl. 9-10: Kirsten Sonne Harild, 0.-2. klasse: Vallekilde-Hørve Friskole
  • Kl. 10.30-11.30: Kirsten Sonne Harild, 0.-2. klasse: Højby
  • 9-14: Oplæsning på hemmelige steder
  • 9-12: Eventyrworkshop Huset i Asnæs
  • 18.30: Vig Svømmehal – digte og musik mens du svømmer

Torsdag

  • Kl. 9-10.30: Søren Jessen, Aksen, 5.-6. klasserasmus-breinhoei_746x3001
  • Kl. 12-13.30: Søren Jessen, Pakhuset, 5.-6. klasse
  • Kl. 9-10: Rasmus Bregnhøi, 0.-2. klasse:  Fårevejle
  • Kl. 11-12: Rasmus Bregnhøi, 0.-2. klasse, Fårevejle friskole
  • Kl. 10-11 DRØMMELYSET I BRØNDEN – fortælling i Asnæs kirke
  • Kl. 10: Booktrailerkonkurrence i Vig Bio 7.-8. klasse
  • Kl. 8-15: Sangskriverworkshop på Musikskolen
  • Kl. 15-19.30: Læsekonference for lærere og pædagoger på Hotel Højbysø

Fredag

  • 9, 10.45 og 12.30: Film i Vig Bio for 4.-6. klasse: Jeg er William, skrevet af Kim Fupz Aakeson
  • 10-11 FORTRYLLENDE FORTÆLLINGER I KIRKEN – Hørve, Fårevejle, Nykøbing, Vig, Egebjerg og Højby
  • 11.00 Kåring af vinder af Firkantede fortællingerlassenyholmjensen
  • 12.00 Kåring af vinder af You Tube konkurrencen
  • 8-14.30: Poetry Slam workshop Ung i Odsherred
  • 8-15: Sangskriverworkshop på Musikskolen